• Homepage
  • Over ons – Onze producten
  • Links
  • Waarom?
    • AANDACHT VOOR SEKSUELE DIVERSITEIT: hoezo dan?
    • Want het is nodig, helaas
    • Want het staat in de kerndoelen
    • Maar hoe dan?
  • Plannen maken
    • PLANNEN MAKEN: hoe dan?
    • Goede voorbeelden
    • Als team aan de slag
    • Richtlijnen
    • Hulp op maat
  • Lesgeven
    • LESGEVEN: hoe dan?
    • Handreikingen
    • Lesmateriaal po
    • Lesmateriaal vo
    • Lesmateriaal mbo
    • Gastlessen
    • Theater op school
    • Film, tv, muziek in de les
    • Leesboeken met een roze randje
    • Verhalen van docenten
    • Aan de slag kalender (po)
    • Aan de slag na LEEF! (mbo)
  • Zorg dragen
    • ZORG DRAGEN: hoe dan?
    • Zorg dragen, ook voor lhbt-leerlingen
  • Door leerlingen
    • DOOR LEERLINGEN: hoe dan?
    • Voor leerlingen: wat kun je zelf doen?
    • Verhalen van lhbt-leerlingen
  • Kennisbank
Skip to content
Our logo

Gay&School

Gay&School inspireert scholen en wordt geïnspireerd door hen. Suggesties zijn welkom. 

  • Waarom?
    • AANDACHT VOOR SEKSUELE DIVERSITEIT: hoezo dan?
    • Want het is nodig, helaas
    • Want het staat in de kerndoelen
    • Maar hoe dan?
  • Plannen maken
    • PLANNEN MAKEN: hoe dan?
    • Goede voorbeelden
    • Als team aan de slag
    • Richtlijnen
    • Hulp op maat
  • Lesgeven
    • LESGEVEN: hoe dan?
    • Handreikingen
    • Lesmateriaal po
    • Lesmateriaal vo
    • Lesmateriaal mbo
    • Gastlessen
    • Theater op school
    • Film, tv, muziek in de les
    • Leesboeken met een roze randje
    • Verhalen van docenten
    • Aan de slag kalender (po)
    • Aan de slag na LEEF! (mbo)
  • Zorg dragen
    • ZORG DRAGEN: hoe dan?
    • Zorg dragen, ook voor lhbt-leerlingen
  • Door leerlingen
    • DOOR LEERLINGEN: hoe dan?
    • Voor leerlingen: wat kun je zelf doen?
    • Verhalen van lhbt-leerlingen
  • Kennisbank
Menu
Our logo

De dagen van de bluegrassliefde

Tweede deel van de trilogie rond Tycho Zeling

1999/2015 | De 18-jarige Tycho wordt in een Amerikaans zomerkamp voor het eerst hevig verliefd. Een tijdloos boek, tweede van een trilogie, dat door docent Nederlands Judith Lang wordt getipt voor 3 havo/vwo.

Verliefdheid, die enorme gloed…

Tycho Zeling is achttien en heeft net eindexamen gedaan. Hij vertrekt hij naar Amerika, waar hij mee gaat helpen in een internationaal kinderkamp. Op Schiphol komt hij de Noorse Oliver Kjelsberg tegen: een achttienjarige voetballer die op weg is naar hetzelfde kamp. De jongens sluiten onmiddellijk vriendschap. Maar dat de hete bluegrasszomer zo levensveranderend wordt, vermoeden ze niet.

De dagen van de bluegrassliefde gaat over de eerste grote liefde. En wat je doet met de keuzes waar je dan soms voor komt te staan: vechten of volgen – aanvallen of verdedigen – stilstaan of meebewegen?

 

Bluegrassliefde in de klas

Judith de Lang, docent Nederlands, schreef over dit boek in een bijdrage voor het maandblad Van12tot18 (juni 2017). Zij deed dit op uitnodiging van Stichting School & Veiligheid, die de gastredactie voerde van dit themanummer over seksuele diversiteit.

Judith vindt dit boek geschikt om te gebruiken in klas 3 van havo/vwo. “Natuurlijk laten de jongens omstandig hun afschuw blijken bij de expliciet-erotische passages (je hoeft niet alles te lezen!) , maar evengoed luisteren ze met rode oortjes, is mijn ervaring. Het plezierige voor de leerlingen van voorlezen is dat zij geen kleur hoeven te bekennen. Ze hoeven geen verantwoordelijkheid te nemen voor dit boek en thema; immers, dit is de keuze van de docent.”

Lees het het artikeltje in Van12tot18 met handige tips hoe je ‘roze boeken’ in de klas kunt gebruiken.

Oliver – Bluegrassliefde – Ons derde lichaam

Edward van de Vendel schreef De dagen van de bluegrassliefde al in 1999, wat in 2000 werd beloond met een Gouden Zoen voor de beste jeugdroman. (Juryrapport: “Literair en psychologisch een uiterst knappe roman, die tegelijkertijd bijzonder leesbaar en spannend is – een bewijs van Van de Vendels grote vakmanschap.”) Doordat het verhaal tijdloos en aantrekkelijk bleef, kon Van de Vendel er in een 2006 een vervolg op schrijven: Ons derde lichaam. In 2015 volgde een update van De dagen van de bluegrassliefde en een nieuw boek over het verhaal dat hieraan vooraf ging: Oliver.

Waar De dagen van de Bluegrassliefde vooral ‘liefde’ als thema heeft en Ons derde lichaam ‘vriendschap’, zou je kunnen zeggen dat Oliver vooral gaat over ‘familie’.

De dagen van de Bluegrassliefde zou in theaterseizoen 2017/18 worden opgevoerd door I&L Entertainment. De voorstelling is echter voor onbepaalde tijd uitgesteld.

 

Auteur: Edward van de Vendel
isbn: 9789045117331 / 978-90-451-0318-1
Uitgeverij: Querido
Jaar van uitgave: 1999, update 2015
Leeftijd: vanaf 14 à 15 jaar

Tweede deel van de trilogie rond Tycho Zeling

Soort:
Tienerboek 12-18 jaar
Onderwijs type:
Voortgezet onderwijs
Thema:
Leerlingenparticipatie
Doelgroep:
Leerkracht Leerling
Print

Interessant? Zie ook:

  • Tienerboeken met een roze randje (12-18 jaar)

Gerelateerde kennisbank items

  • Ons derde lichaam

    2006 | 'Ons derde lichaam' is het laatste deel van een trilogie die begint met 'Oliver' en 'De dagen van de Bluegrassliefde', waarin de 18-jarige Tycho verliefd wordt op de Noorse voetballer Oliver.
  • Man/Vrouw*

    De workshop Man/Vrouw* van Mind Mix geeft inzicht in genderdiversiteit en de vaak complexe relatie tussen gender, identiteit en geaardheid. Geschikt vanaf de derde klas voortgezet onderwijs.
  • Paarse Vrijdag Krant

    De Paarse Vrijdag Krant geeft extra inhoud aan de jaarlijkse dag tegen intolerantie naar lhbt-leerlingen in het Nederlandse voortgezet onderwijs en mbo. De krant is aantrekkelijk en handig voor scholieren, studenten en hun docenten.
  • LHBT-monitoren

    2016 / 2018 | Nederlanders staan steeds toleranter tegenover homo- en biseksualiteit. Dit blijkt uit de LHBT-monitoren 2016 en 2018 van het Sociaal en Cultureel Planbureau. Toch is de situatie van lhbt-jongeren in het onderwijs nog altijd negatiever dan van hetero/cisgender jongeren.
  • Storm

    2014 | Een luchtig maar veelomvattend verhaal over de 12-jarige surfjongen Storm die opeens stapelverliefd wordt op een nieuwe klasgenoot. Een vrolijk boek over een onvergetelijke zomer op het strand. Een boek voor jongens en voor meiden - maar geen meisjesboek.

Gay&School inspireert scholen en wordt geïnspireerd door hen. Suggesties zijn welkom.

gayandschool@schoolenveiligheid.nl

Contact

Stichting School & Veiligheid
Zwarte Woud 2
3524 SJ Utrecht

030 - 285 65 31
info@schoolenveiligheid.nl

Webredactie Gay&School: gayandschool@schoolenveiligheid.nl

Snel naar

  • Materialen Gay&School
  • Aan de slag kalender
  • Plannen maken: hoe dan?
  • Lesgeven: hoe dan?
  • Zorg dragen: hoe dan?

Meer van School & Veiligheid

  • School & veiligheid

    School & veiligheid

  • Pestweb

    Pestweb

  • Week tegen het pesten

    Week tegen het pesten

  • Homepage
  • Cookie disclaimer
Powered by School & Veiligheid