• Homepage
  • Over ons – Onze producten
  • Links
  • Waarom?
    • AANDACHT VOOR SEKSUELE DIVERSITEIT: hoezo dan?
    • Want het is nodig, helaas
    • Want het staat in de kerndoelen
    • Maar hoe dan?
  • Plannen maken
    • PLANNEN MAKEN: hoe dan?
    • Goede voorbeelden
    • Als team aan de slag
    • Richtlijnen
    • Hulp op maat
  • Lesgeven
    • LESGEVEN: hoe dan?
    • Handreikingen
    • Lesmateriaal po
    • Lesmateriaal vo
    • Lesmateriaal mbo
    • Gastlessen
    • Theater op school
    • Film, tv, muziek in de les
    • Leesboeken met een roze randje
    • Verhalen van docenten
    • Aan de slag kalender (po)
    • Aan de slag na LEEF! (mbo)
  • Zorg dragen
    • ZORG DRAGEN: hoe dan?
    • Zorg dragen, ook voor lhbt-leerlingen
  • Door leerlingen
    • DOOR LEERLINGEN: hoe dan?
    • Voor leerlingen: wat kun je zelf doen?
    • Verhalen van lhbt-leerlingen
  • Kennisbank
Skip to content
Our logo

Gay&School

Gay&School inspireert scholen en wordt geïnspireerd door hen. Suggesties zijn welkom. 

  • Waarom?
    • AANDACHT VOOR SEKSUELE DIVERSITEIT: hoezo dan?
    • Want het is nodig, helaas
    • Want het staat in de kerndoelen
    • Maar hoe dan?
  • Plannen maken
    • PLANNEN MAKEN: hoe dan?
    • Goede voorbeelden
    • Als team aan de slag
    • Richtlijnen
    • Hulp op maat
  • Lesgeven
    • LESGEVEN: hoe dan?
    • Handreikingen
    • Lesmateriaal po
    • Lesmateriaal vo
    • Lesmateriaal mbo
    • Gastlessen
    • Theater op school
    • Film, tv, muziek in de les
    • Leesboeken met een roze randje
    • Verhalen van docenten
    • Aan de slag kalender (po)
    • Aan de slag na LEEF! (mbo)
  • Zorg dragen
    • ZORG DRAGEN: hoe dan?
    • Zorg dragen, ook voor lhbt-leerlingen
  • Door leerlingen
    • DOOR LEERLINGEN: hoe dan?
    • Voor leerlingen: wat kun je zelf doen?
    • Verhalen van lhbt-leerlingen
  • Kennisbank
Menu
Our logo

De aanpak van de Jozefschool

Seksuele diversiteit als onderdeel van burgerschap

2017 | Via jampotjes, krokodillen, debatrondes en lentekriebels werkt de Jozefschool aan een uitgewerkt plan voor alle groepen op het gebied van seksuele vorming en diversiteit. Good practice van een basisschool.

Een plan van 1 t/m 8

De Jozefschool in het Noord-Hollandse Venhuizen hanteert al een aantal jaren een beleidsplan op het thema seksuele diversiteit. Het thema is een benoemd onderdeel van het Burgerschapsplan en valt daarbij onder het gedeelte ‘seksuele vorming en diversiteit’.

Het plan wordt gedragen en uitgevoerd door de hele school. Een belangrijke kartrekker is er wel: meester Piet Karsten. Mede door zijn inzet voor dit thema kreeg Karsten in 2016 een lintje in de Orde van Oranje Nassau. Ook won de school in 2014 een prijs voor interessante lesmethoden over seksuele diversiteit.

Nieuwsgierige ouders

Op de website beschrijft de school in heldere taal wat de doelen rondom dit thema zijn en hoe die praktisch uitgevoerd worden. Het plan geeft ook aan waarin de school zich nog verder wil ontwikkelen. Dit document staat als pdf bij het onderdeel Burgerschap – Seksuele vorming en diversiteit onder de knop Onderwijs. Uit de bezoekcijfers van de site blijkt duidelijk dat bezoekers deze pdf zeer vaak openen. Piet Karsten: “Ouders zijn toch nieuwsgierig. Leuk om te zien.”

8 Tips

Op ten minste acht manieren werkt de Jozefschool aan dit onderdeel van Burgerschap. Lees meer hierover in het jaarplan.

1. Week van de Lentekriebels. Tijdens deze projectweek wordt van groep 1 t/m 8 les gegeven over relaties en seksualiteit. De projectweek is de start voor het geven van deze lessen. Na deze week kunnen de lessen het hele jaar door worden gegeven. De ouders worden hiervan op de hoogte gebracht met een ouderbrief.

2. Vragenrondje ‘Je mag alles vragen’. Met regelmatig is er een vragenrondje over seksualiteit en relaties voor de leerlingen van groep 6,7 en 8. Ook vragen over seksuele diversiteit passeren de revue, evenals diverse (vaste) rolpatronen. ‘Wat nou als twee mannen samen wonen? Wie doet dan de was?’ De kinderen stellen ook meer technische vragen, zoals ‘Wanneer krijg een jongen de baard in de keel?’ of ‘Hoe wordt een baby geboren?’ Als een vraag te persoonlijk of te expliciet is, maakt de leerkracht er een meer algemene vraag van. Kinderen moeten ook leren dat je sommige vragen niet zomaar aan iedereen kunt stellen en welke woorden je daar het best voor kunt gebruiken. Hier worden afspraken over gemaakt. Lees meer in de lesbrief.

3. Liefdesplein. De filmpjes van de DVD Liefdesplein (2012) worden gebruikt als hulp bij seksuele voorlichting in groep 7 en 8. Hierin komen zaken aan bod als het veranderen van het eigen lichaam en de puberteit, verliefdheid, flirten, spannende spelletjes, homoseksualiteit en bovenal respect voor elkaar en elkaars mening.

4. Schoolbibliotheek. De schoolbibliotheek voor de leerlingen wordt af en toe aangevuld met kinderboeken met een lhbt-signatuur, zoals Filola wil een krokodil (groep 1 t/m 4) over een meisje (met toevallig twee mama’s) dat een krokodil wil als verjaardagscadeau. Het boek Eruit! (groep 8) gaat over een jongen die worstelt met gevoelens voor zijn beste vriend. Hij is toch geen homo?

5. Veilig internet en social media. Aandacht voor positief gebruik van sociale media.

6. Internetcontract. Aan het begin van het schooljaar ondertekenen alle leerlingen en leerkrachten van groep 6 t/m 8 een internetcontract. Hierin is opgenomen, dat als iets niet goed voelt, de leerling de webpagina of internetpersoon direct wegklikt en een melding doet bij de leerkracht.

7. Nee en stop. Zeg ‘nee’ als iets niet goed voelt. Zeg ‘stop’ als je iets niet wilt. De kinderen wordt geleerd dit gevoel te herkennen, sterk te zijn en weerbaar te worden.

8. Debatteren. De vaardigheid van goed debatteren zorgt er onder meer voor dat je een boodschap goed kunt overbrengen, argumenten kunt formuleren, kritisch kunt nadenken, leert omgaan met kritiek en weerstand en dat je goed leert luisteren.

Paarse vrijdag

In 2016 gaf de Jozefschool ook aandacht aan Paarse Vrijdag. De regenboogvlag werd gehesen, wat een goede aanleiding was om in de groepen uitleg te geven over deze vlag en de reden dat deze gehesen werd.

 


MEER INFORMATIE

  • Schoolplan ‘Burgerschap – Seksuele vorming en diversiteit’, onderdeel van het Burgerschapsplan 2016 van de Jozefschool
  • Ouderbrief Week van de Lentekriebels, Jozefschool 2016
  • Lesbrief: ‘Vragenrondje seksualiteit en relaties groep 6,7,8’

 

Seksuele diversiteit als onderdeel van burgerschap

Soort:
Good practice
Onderwijs type:
Basisonderwijs
Thema:
Lesgeven Plannen maken
Doelgroep:
Leerkracht Schoolleider
Print

Interessant? Zie ook:

  • Goede voorbeelden van lhbt-projecten
  • Week van de Lentekriebels

Gerelateerde kennisbank items

  • Aan de slag kalender

    2018 | Kleurige A2 kalender voor het po, met bijbehorende web-tips. Naast schrijfruimte voor schoolactiviteiten, inspireert de poster om op bepaalde themadagen seksuele diversiteit mee te nemen in de les. Tips per themadag staan op deze site.
  • Week van de Lentekriebels

    De Week van de Lentekriebels wordt aan het begin van de lente georganiseerd door Rutgers en de GGD's. Het is een natuurlijk moment om aandacht te geven aan respect voor seksuele diversiteit, op een manier die past bij de leeftijd en de belevingswereld van kinderen.
  • Respect leren door debatteren

    Good practice Kerndoel 38. Juf Karin leert de kinderen respect voor elkaar te hebben door hen te leren debatteren. Bewust gebruikt ze ook lhbt-thema's hiervoor. Soms komen die spontaan op, soms komen ze van het Jeugdjournaal.
  • De meester is homo

    2017 | Leerlingen vertellen dat je lesbisch, homo-, biseksueel of transgender bent. Voor veel lhbt-leraren is dat ingewikkeld. Toch zijn er veel goede redenen om het wel te doen. “De band met mijn leerlingen is nu nog hechter.” (Aob Onderwijsblad mei 2017)

Gay&School inspireert scholen en wordt geïnspireerd door hen. Suggesties zijn welkom.

gayandschool@schoolenveiligheid.nl

Contact

Stichting School & Veiligheid
Zwarte Woud 2
3524 SJ Utrecht

030 - 285 65 31
info@schoolenveiligheid.nl

Webredactie Gay&School: gayandschool@schoolenveiligheid.nl

Snel naar

  • Materialen Gay&School
  • Aan de slag kalender
  • Plannen maken: hoe dan?
  • Lesgeven: hoe dan?
  • Zorg dragen: hoe dan?

Meer van School & Veiligheid

  • School & veiligheid

    School & veiligheid

  • Pestweb

    Pestweb

  • Week tegen het pesten

    Week tegen het pesten

  • Homepage
  • Cookie disclaimer
Powered by School & Veiligheid